Ako predchádzať vzniku SIDS?

Hoci výskyt tohto syndrómu výrazne poklesol, stále ide o dosť veľký počet bábätiek, ktoré jeho následkom ročne zomrú.

Dobrou správou je, že existuje niekoľko účinných spôsobov, ako mu predchádzať respektíve znížiť riziko jeho vzniku www.boccian.sk/pre-pokojny-spanok-kazdeho-rodica/ .

miminko

 
Čo spôsobuje, že dojčatá počas spánku prestanú dýchať?

Odborníci sa domnievajú, že je za tým nezrelé centrum vzbudenia v mozgu. Jednoducho povedané, detičky sa nemôžu alebo nevedia prebudiť, keď majú problémy s dýchaním. Deti, ktoré spia na bruchu, sú obzvlášť citlivé na vznik SIDS. Jedna teória tvrdí, že táto pozícia zvyšuje pravdepodobnosť, že dochádza k znovu vdýchnutiu vzduchu, v ktorom je už vyčerpaný kyslík. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí vo veku medzi 2 a 4 mesiace.

 
Ktoré deti sú najviac ohrozené?

Tri z piatich obetí SIDS sú chlapci. Ďalšou ohrozenou skupinou sú deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou a deti vystavené cigaretovému dymu.

 
Poloha na chrbte?

Spanie na chrbte zvyšuje prísun čerstvého vzduchu a znižuje pravdepodobnosť prehriatia dieťatka (ďalší faktor súvisiaci so syndrómom SIDS). Niektorí rodičia ukladajú svoje bábätko na bruško, lebo spánok je tak lepší a hlbší.

batole

 
Krátke zdriemnutie na brušku?

Nestojí to za riziko. Dojčatá, ktoré normálne spia na chrbte, sú 18 krát náchylnejšie na vznik SIDS, keď ich uložíte na bruško. Zdá sa, že deti majú ťažkosti s prispôsobovaním sa tejto zmene.

 
Je spinkanie na boku bezpečné?

Štúdie ukazujú, že ak dojčiatko uložíte na bok, nie na chrbát, zdvojnásobuje sa riziko SIDS, pretože je jednoduchšie prevaliť sa z boku na bruško, ako z chrbta.

 
A čo plochá hlavička spôsobená spaním na chrbte?

Zležaná hlavička je výsledkom neustáleho ležania v rovnakej polohe. Podľa niektorých odhadov incidencia vzrástla v priebehu posledného desaťročia šesťnásobne. Poloha na chrbátiku však nie je celkom na vine. Tomuto stavu sa dá predísť. Problémom je, že väčšina detí trávi príliš veľa času na chrbte v čase bdenia. Aby ste tomu predišli môžete hlavičku dieťaťa, keď ho dávate spať raz otočiť doľava, raz doprava. Nedovoľte tiež, aby vaše dieťa trávilo príliš veľa času v autosedačke, či detskej hojdačke.

Ako predchádzať vzniku SIDS?
2.7 (53.33%)3

PODOBNÉ PRÍSPEVKY

Chudnite čo najzdravšie

Niekedy je ťažké rozhodnúť sa, čo je najlepšie pre vaše pohodlie. Aj keď je to možno smiešne a možno máte pocit,…

Prírodné lieky na bolesť hrdla

Pri zapálenom hrdle môžete niekoľkokrát denne kloktať silný soľný roztok. Soľ v prvom rade dezinfikuje. Preto z hrdla odstráni baktérie a vírusy, ktoré…

Čo je demencia

Už samotný názov napovedá o čo pri tomto ochorení ide de mentia – odchádzajúci duchom. Chronické ochorenie mozgu, ktoré nepriaznivo vplýva…

Konkrétna diéta nezaberá. Kde je chyba?

Dôvody, prečo sa človek rozhodne schudnúť, respektíve zhodiť len pár alebo možno viac kíl sú rôzne, ale k najčastejším sa…